خانه / گیاهان دارویی / کشف تاثیر مثبت بنفشه روی سرطان توسط محققان کشور

کشف تاثیر مثبت بنفشه روی سرطان توسط محققان کشور

محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در یک طرح تحقیقاتی به اثرات ضد توموری گیاه بنفشه بر سلولهای نوروبلاستومای رده a2N پرداختند.

به گزارش خبرنگار مهر، این طرح تحقیقاتی به همت دکتر احمد قربانی و دکتر سید محسن مرتضویان از اعضاء هیات علمی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام و در کنگره بین المللی سرطان ارائه شده است.

در این مقاله آمده است نوروبلاستوما که توموری با منشاء سیستم عصبی سمپاتیک است یکی از شایع ترین بدخیمی های اطفال محسوب می شود، اگرچه در بیشتر نوزادان مبتلا، این بیماری تحلیل می رود اما در تعدادی از بیماران که سن بیشتری دارند معمولا علی رغم درمان شدید تومور به رشد خود ادامه می دهد و لازم است تا داروهای جدیدی برای درمان این دسته از بیماران ساخته شود.

هدف از انجام این تحقیق بررسی اثر ضد توموری گیاه بنفشه بر سلول های نوروبلاستومای رده N2a اعلام شده است.

در این تحقیق با استفاده از الکل ۷۰ درجه و با روش سوکسله از اندام هوایی بنفشه عصاره آبی – الکلی تهیه شد. همچنین، از این عصاره سه فراکسیون آبی، اتیل استاتی و ان-بوتانولی استخراج شد. سلول های مذکور کشت داده شدند و به مدت ۲۴ ساعت در مجاورت غلظت های مختلف (۰، ۱۰۰، ۲۰۰، ۴۰۰ و ۸۰۰ میکرو گرم در میلی لیتر) عصاره و فراکسیون ها قرار گرفتند. سپس میزان پرولیفراسیون سلول ها با روش MTT ارزیابی شد.

نتایج این تحقیق نشان داد که گیاه بنفشه اثر ضد توموری قوی در برابر سلول های نوروبلاستومای رده N2a دارد. ماده یا مواد موثره مسئول این اثر به احتمال زیاد در فراکسیون اتیل استاتی این گیاه قرار دارند. با جدا سازی و خالص کردن این مواد می توان از آنها برای ساخت مواد ضد سرطان جدید کمک گرفت.

نوروبلاستوم یک نوع تومور بدخیم (سرطانی) است که در بافت های عصبی توسعه می یابد و اغلب در نوزادان و کودکان رخ می دهد.

مرجع تخصصی طب سنتی, گیاهان دارویی, حجامت, زالو درمانی

همچنین ببینید

traditional-medicine-طب-سنتی-طب-سوزنی

nuhk,dsd fhxg hgspv sv;jhf دعانویسی باطل السحر سرکتاب

طب سنتی xf skjd گیاهان دارویی ‘dhihk nhv,dd حجامت p[hlj فصد twn زالو درمانی chg, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


error: کپی برداری ممنوع 😉